Czcigodni Parafianie!
Zamieszczam na stronie internetowej parafii Dekret Ks. bpa Jana Piotrowskiego w sprawie celebracji Triduum Paschalnego. Bardzo proszę o zapoznanie się z nim. Zgodnie z dekretem będzie sprawowana liturgia Triduum Paschalnego! Mamy wyjątkową sytuację, której nie należy bagatelizować. Wszystkie ograniczenia są trudne i bolesne, ale na ten moment konieczne. Cała liturgia Triduum Paschalnego będzie transmitowana na kanale parafii: youtube Parafia św. Izydora w Posłowicach.
Wszystkie ograniczenia wynikają z troski o nas, choć są trudne do przyjęcia! Respektujmy obecność 5 osób na liturgii.
DEKRET w sprawie celebracji TRIDUUM PASCHALNEGO
Zgodnie z zarządzeniami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 r., „In tempore Covid-19 (II)” oraz Notą wyjaśniającą z dnia 26 marca 2020 r. celebracje Triduum Paschalnego mogą odbywać się w kościele katedralnym, kościołach parafialnych oraz w Wyższym Seminarium Duchownym, Domu Księży Emerytów, klasztorach i wspólnotach zakonnych.
CELEBRACJE WIELKIEGO TYGODNIA
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
WIELKI CZWARTEK. MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
WIELKA SOBOTA
Nie należy organizować błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny
w parafiach – zarówno w świątyniach, jak i w miejscach poza nimi. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów przed niedzielnym posiłkiem jest dostępny na stronie internetowej Diecezji Kieleckiej, należy umieścić go również na stronach parafialnych.
WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC
Pomimo sprawowania liturgii Wigilii Paschalnej bez obecności licznych wiernych należy zachować przepisy dotyczące pory celebracji. Należy pamiętać o zakończeniu adoracji przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym
w Grobie Pańskim przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.
Należy pominąć rozpalanie ognia i procesję do ołtarza. Świątynia pozostaje zatem oświetlona. Paschał umieszczamy przed rozpoczęciem liturgii w prezbiterium. Celebracje rozpoczynamy znakiem krzyża i pozdrowieniem wiernych. Można użyć zachęty podanej na Wigilię Paschalną w MR nr 8, s. 151, po nim następuje przygotowanie paschału jak w pkt. 10-12 (paschał należy zapalić od wcześniej przygotowanej płonącej świecy). Następuje śpiew Orędzia Wielkanocnego. Nie należy stosować okadzeń.
Pozostaje bez zmian.
Należy zachować jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, bez pokropienia wodą. Pomija się litanię do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej i błogosławieństwa wody do pokropienia.
Jeśli w najbliższym czasie celebrowany będzie sakrament chrztu świętego, błogosławieństwo wody odbywa się za każdym razem, bez jej przechowywania (należy użyć formuły błogosławieństwa wody na wszystkie okresy roku wersja „B” lub „C”; zob. Obrzędy chrztu dzieci dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, s. 41- 43).
Pozostaje bez zmian. Należy zwrócić uwagę na stosowną ilość komunikantów konsekrowanych w tym dniu, tak aby nie przechowywać nadmiernych ilości. Po zakończeniu Liturgii Eucharystycznej
i błogosławieństwie nie należy na nowo umieszczać Najświętszego Sakramentu do adoracji.
W miejsce procesji rezurekcyjnej na zakończenie liturgii należy udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed drzwiami kościoła,
a następnie zachować porządek wskazany w Mszale Rzymskim, jak po powrocie procesji do ołtarza głównego (Zob. MR: Procesja rezurekcyjna,
nr 71). Tę samą formę zachowujemy zarówno wtedy, gdy procesja rezurekcyjna do tej pory miała miejsce na zakończenie Wigilii Paschalnej, jak i przed rozpoczęciem Mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną o poranku (w tym przypadku również pomijamy procesję a stosujemy powyższe wskazania).
Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię święta poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym. Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków.
† Jan Piotrowski
BISKUP KIELECKI
Ks. Adam Perz
KANCLERZ KURII