Ogłoszenia duszpasterskie XXIX Niedzieli Zwykłej (20 października 2024 r.)

1. Sprzątanie kościoła: Joanna Stępień, Ewa Posłowska, Magdalena Gmyrek, Anna Biernacka. Z ofiarą dołączyły Marianna Posłowska, Halina Piłat.
  3. W środę odbyło się spotkanie Rady Parafialnej i Ekonomicznej. Rozmawialiśmy na temat spraw duszpasterskich oraz materialno-ekonomicznych w naszej parafii. Jeśli chodzi o sprawy duchowe doszliśmy do wniosku, że parafia duchowo wygląda dobrze. Martwi nieobecność grupy parafian, która nie jest zainteresowana życiem religijnym. W wielu przypadkach ich aktywność uruchamia się w momencie przyjmowania sakramentów lub w przypadku pogrzebu. Problemem są osoby, które nie praktykują wiary, a wręcz żądają zaświadczenia do bycia chrzestnym lub świadkiem do bierzmowania. Dlatego też przypominam, że ojcem chrzestnym lub matką chrzestną może być osoba wierząca i praktykująca. Praktyka wiary to obecność w każdą niedzielę na Mszy św. Stąd prośba, by wybierać takie osoby, które spełniają powyższe wymogi. Osoby, którym się taką funkcję proponuje powinny być uczciwe i powiedzieć, że są osobami słabo praktykującymi lub nie praktykującymi i nie wypada w takim przypadku być chrzestnym lub chrzestną. Ustaliliśmy z radnymi, że konsekracja kościoła, która jest wydarzeniem duchowym odbędzie się w 2026 roku. Poruszaliśmy także sprawy materialne. Jeśli chodzi o te sprawy to na dziś mamy 10 tysięcy długu. Pomimo mojej propozycji, by każda rodzina złożyła 200 zł na ten cel, tylko jakaś część na tę propozycję odpowiedziała. Są osoby, które korzystają z ławek i nie poczuwają się do takiej odpowiedzialności za parafię. Poruszaliśmy także sprawy sprzątania kościoła. I tu jest podobnie. Do sprzątania przychodzą systematycznie te same osoby. Niektóry w ogóle nie uczują potrzeby, by uczestniczyć w tym wymiarze w życiu parafii. Są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą sprzątać, ale dokładają się z ofiarą do sprzątania. Jest część parafian, która w żaden sposób nie uczestniczy w sprzątaniu. Postanowiliśmy, że od nowego roku kwiaty na ołtarze będzie przygotowywać kwiaciarka/florystka. Kolejka będzie tylko sprzątała i składała ofiarę na ten cel. Radni prosili, by powtórzyć, iż kolejka składa się z 3-4 rodzin. Nie więcej, gdyż nie ma potrzeby, by przychodziło 6 rodzin. Przypominam, że pieniądze złożone w czasie sprzątania przeznaczam na kwiaty do grobu pańskiego i nie proszę w okresie Wielkiego Postu o dodatkowe ofiary. Koszt kwiatów do grobu to 2-3,5 tysiąca złotych. Choć kwiaty zamawiam wcześniej to i tak w tym okresie sprzedawcy podnoszą cenę. Mówiąc o sprawach materialnych poinformowałem, że ofiary składane na tacę są przeznaczone na utrzymanie parafii oraz część z nich przeznaczona jest na składki ogólnokościelne – o tym mówię zawsze w rocznym rozliczeniu. Ofiary złożone na tacę dzielę, dlatego nie stawiam nikogo z puszkami czy z dodatkowymi koszyczkami by złożyć ofiarę. Na spotkaniu zaznaczyłem, że mamy zobowiązania poza parafialne. Każda parafia ma tzw. zewnętrzne zobowiązania, z których ma się wywiązać. Dziękuję wszystkim, którzy składają ofiary nie tylko na tacę, ale czasami dodatkowo tak od siebie czy od rodziny. Dziękuję również za wszelkie ofiary składane na tacę gospodarcza. Co do prac w przyszłym roku będzie jeszcze spotkanie z radą, na której podejmiemy decyzję odnośnie do przyszłorocznych prac.
  4. W czwartek po Mszy św. zapraszam na spotkanie kantorów i lektorów w celu ustalenia nowego grafiku posługi śpiewu i czytania.
  5. Można zamawiać wypominki na przyszły rok. Formularz leży przy gazetniku.
  6. W zakrystii są do nabycia kalendarze misyjne. Cena 10 zł. Zakup kalendarza jest wsparciem misji.
  7. Kalendarz Kościoła: wtorek – wspomnienie św. Jana Pawła.
  8. Solenizantom bieżącego tygodnia składamy serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego.